O szkole

 

 

 

 

 

Caritas największą

organizacją charytatywną

w Polsce

O szkole

 

 

 

 

 

Diecezjalna rozgłośnia 

o charakterze misyjno-

społecznym 

Czego potrzeba do udzielenia sakramentów św. i katolickiego pogrzebu:

Chrzest św.:należy zgłosić w kancelarii parafialnej przedstawiając akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego (może być kopia), wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców, zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców i chrzestnych, bądź – o ile są z naszej parafii – podając tylko ich dane personalne. Rodzicami chrzestnymi mogą być tylko i wyłącznie praktykujący katolicy (powinni mieć ukończonych 16 lat życia i sami być bierzmowani);

Pierwsza Komunia św. dziecka: metryka chrztu, uczestnictwo w katechezie szkolnej i mszach św. niedzielnych;

Bierzmowanie: metryka chrztu, uczestnictwo w katechezie szkolnej i mszach św. oraz regularne życie sakramentalne.. Po szczegółowe informacje na ten temat należy zgłosić się do duszpasterzy.

Małżeństwo: aktualna metryka chrztu, tj. z datą do 6 miesięcy wstecz, zawierająca również adnotację o uprzednim przyjęciu sakramentu bierzmowania, dowody osobiste narzeczonych, ostatnie świadectwo katechizacji, zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne w przypadku tzw. ślubu konkordatowego, tzn. gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągnął za sobą skutki cywilnoprawne) lub akt ślubu z USC (kopia), o ile wcześniej zawarto związek cywilny;

Pogrzeb katolicki:karta zgonu (wystawiona przez lekarza), zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku, jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala)

Zakład pogrzebowy FIDES w Prószkowie: Michał Kmiotek: 606 955 598, Jan Dyduch: 600 232 395


Formy przygotowania do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych

Pierwsza forma, zalecana, bardzo pożyteczna – w małych grupach

Przygotowanie do sakramentu małżeństwa w tej formie prowadzone jest z zastosowaniem metod aktywizujących. W ciągu kilkunastu spotkań narzeczeni poznają naukę Kościoła na temat życia w małżeństwie i rodzinie, uczą się prawidłowej komunikacji, poznają naturalne metody planowania rodziny. Służą ku temu mini konferencje, warsztaty oraz elementy pedagogiki zabawy. Wszystko odbywa się w gronie kilku (maksymalnie 8) par narzeczeńskich. Dla chętnych pełen cykl (12 spotkań) przygotowania do małżeństwa prowadzony jest w Centrum Służby Życia Rodzinie w Opolu przy Placu Katedralnym. Narzeczeni mogą się zgłaszać bezpośrednio lub telefonicznie. W ciągu roku odbywają się dwie takie serie spotkań. Przygotowanie prowadzi Diecezjalny Duszpasterz Rodzin ks. dr Jerzy Dzierżanowski, tel. 77/ 412810; 602 716 948; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Bezpośrednie przygotowanie do małżeństwa dla narzeczonych w małych grupach prowadzone jest przy parafii św. Piotra i Pawła w Opolu. Spotkania takie odbywają się w cyklach miesięcznych. Początek – w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 1900 w Domu Katechetycznym. Aby wziąć udział w takich spotkaniach należy się zgłosić w pierwszy wtorek miesiąca o godz. 1900 w Domu Katechetycznym przy parafii św. Piotra i Pawła w Opolu.

Druga forma, zalecana, bardzo pożyteczna – „Wieczory dla Zakochanych”

Na podstawie doświadczeń rekolekcji z małżeństwami opracowano program przygotowania do małżeństwa dla narzeczonych. Po dziewięciu spotkaniach narzeczeni otrzymują dyplom, który jest zaświadczeniem ukończenia kursu, który odbywa się w czasie jednego weekendu. W spotkaniach mogą uczestniczyć także zakochani, którzy jeszcze nie planują ślubu. Powyższy kurs zwiera także pogadankę planowania rodziny. Wieczory dla zakochanych są oparte na pracy w małej grupie i prowadzeniu dialogu między sobą w (parach). Uczestnicy nie muszą zabierać głosu na forum.

Trzecia forma, bezwzględnie konieczna – cztery nauki ogólne przy parafii św. Krzyża w Opolu

Cykl czterech nauk dla narzeczonych prowadzony jest przez cały rok w każdy czwartek o godz. 1900 (za wyjątkiem sierpnia) w domu katechetycznym przy Placu Katedralnym w Opolu. Ta forma przygotowania do małżeństwa proponowana jest tylko tym, którzy z ważnych powodów nie mogą wziąć udziału w wyżej wspomnianych formach przygotowania. Zaświadczenie o wzięciu udziału w tych naukach jest bezwzględnie wymagane przy spisywaniu protokołu przedślubnego.

O szkole

 

 

 

 

 

Przekaż 1% na Diecezjalną

Fundację Ochrony Życia

O szkole

 

 

 

 

 

Przekaż 1% na Towarzystwo

Pomocy św. Brata Alberta

 

Dane kontaktowe

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pod wezwaniem św. Jerzego w Prószkowie

Rynek 19 46-060 Prószków

NIP: 754 19 65 93

 

Msze św.

W niedziele i święta w Prószkowie

godz. 7:30, 11:00 i 16:00

W niedziele i święta w Przysieczy godz. 9:00

W sobotę w Prószkowie

godz. 17:00 spowiedź św.

godz. 17:30 nabożeństwo.

godz. 18:00 pierwsza msza sw. niedzielna

 

Konta bankowe

konto parafii św. Jerzego w Prószkowie:

BS Gogolin, O/Prószków 29 8883 1031 2002 2000 4884 0001

konto „Caritas” przy parafii św. Jerzego w Prószkowie: 

BS Gogolin, O/Prószków 84 8883 1031 2004 0000 2727 0001

konto (cmentarz / opłaty za groby): 

BS Gogolin, O/Prószków 72 8883 1031 2002 2000 4884 0003